Zadlužený majitel bytu

Nikdo z nás by se nechtěl dostat do situace, kdy si pronajme od pronajímatele byt, a po několika měsících se přijde na fakt, že pronajímatel je v exekuci. Co z toho plyne pro nájemníka, a jak moc mu tato nepříjemnost změní život?

Zabavení věcí

Pojem exekuce a exekutor jsou slova, která děsí mnoho lidí každý den. Bohužel, někteří z nich se s nimi setkají tváří v tvář. Co ale, když máte pronajatý byt, ale majitel nesplácí své dluhy? První, k čemu se exekutoři v případě nesplácení dluhů uchýlí, je zabavování majetku. Majetek mohou ale zabavit pouze dlužníkovi. Věci, které jsou vaše, exekutor zabavit nesmí. Dokázat, že věci jsou skutečně vaše, ale může být běh na dlouho trať.

Všeobecný mýtus

Předtím, než exekutoři majetek zabaví, sepíší seznam majetku. Už samotné sepsání majetku je považováno za zabavení majetku. Sice ne fyzicky, právo ale říká, že se jedná o majetek zabavený. To znamená, že již na samotném seznamu, se vaše věci nesmí objevit. V případě, že se tak stane, máte třicet dní na žádost o vyjmutí věcí movitých z tohoto seznamu. To je ale opravdu tvrdý oříšek. Proč?

Dokážete dokázat?

Právě dokazování je na celém tomto procesu tím nejtěžším krokem. K tomu, abyste dokázali, že věci patří skutečně vám, a ne zadluženému majiteli, budete potřebovat faktury, záruční listy a další „papíry“. Ani to vám ale nezaručí 100% ochranu před zabavením majetku, i když s majitelem máte společnou pouze smlouvu o pronájmu. Než tedy podepíšete nějakou smlouvu, zkuste si o majiteli zjistit co nejvíce informací, abyste předešli případným problémům.

Byt bez vybavení

V případě, že nebudete investovat do vlastního vybavení bytu, a byt si pronajmete včetně veškerého vybavení, může nastat situace, že vybavení majitele bytu exekutoři zabaví, a vy jako nájemce s tím nezmůžete vůbec nic.

Těchto případů není málo a obecně se hovoří o nájemci, jako neplatiči… Slušný a kvalitní realitní makléř, je schopen toto riziko minimalizovat.

Nejnovější články, Nezařazené
jiri-navratil
Jiří Navrátil - Realitní makléř Praha

Jiří Navrátil - Realitní makléř Praha

Chcete prodat nemovitost?
Kontaktujte mě
603 48 88 77
kontaktní formulář »
Hypodům
Místo pro vaši reklamu
nahoru